Využití umělé inteligence ChatGPT v affiliate marketingu

Přidáno 19.01.2023

Pokud se pohybujete v online světě, tak vás bezesporu zasáhla vlna nadšení i zděšení z AI (artificial intelligence – neboli umělé inteligence). Vzrušení, které se zvedlo okolo ChatGPT je až neuvěřitelné, přestože AI aplikace už tu s námi nějakou dobu jsou. ChatGPT zaujala Čechy především tím, že umí česky, je zdarma, je veřejně přístupná, a navíc je svým modelem opravdu na úrovni, kdy se dá prakticky využít.

Co je ChatGPT? 

Jedná se o technologii od OpenAI, která kombinuje umělou inteligenci (AI), strojové učení a technologii rozpoznávání řeči. Díky tomu umožňuje vytvářet texty, které se téměř podobají běžné lidské řeči. Využití je možné například pro tvorbu různých chatbotů, v zákaznické podpoře a při tvorbě textů.

V tuto chvíli se ChatGPT učí na datech, které sahají do roku 2021. Takže pokud se jí zeptáte na cokoliv novějšího, většinou vám nebude umět odpovědět. Nevýhodou je, že když na něco neví odpověď, tak si ji prostě vymyslí. Což je docela problém u faktických věcí.

ChatGPT je aktuálně zdarma pro veřejnost. Pokud si budete chtít napojit OpenAI přes API (zatím bez ChatGPT), tak už budete platit pár centů za dotaz. Do budoucna je dost pravděpodobné, že celou službu zpoplatní, nebo vytvoří placený tarif (mluví se o ChatGPT Pro). A služba zdarma bude mít omezení v používání (například počet dotazů apod.).

AI není jen ChatGPT

AI aplikací je v dnešní době výrazně více. Nejznámější jsou primárně ty, které pracují s textem. Kromě nich máte spousty služeb, které využívají AI i pro práci s videem, hudbou, kódováním, generováním obrázků a mnoho dalšího. Krásný přehled sdílel Jakub Rož na svém Twitteru: https://twitter.com/jakubroz/status/1613643805286178818.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak primárně využít tyto služby pro affiliate marketing. První, co pravděpodobně každého affiláka napadne je, že využije AI ke generování textů a tím vytapetuje SERP. Už jsou jedinci, kteří to zkouší a generují stovky článků ve velmi krátké době. Uvidíme, jak se jim bude dařit dlouhodobě. Google totiž jakýkoliv text generovaný AI nemá rád a bojuje proti němu. Google tedy investuje do vývoje řešení, jak rozpoznávat takto generovaný text a webům pak bude snižovat hodnocení. Až čas ukáže, jak bude v této snaze úspěšný.

V případě, že máte v plánu generování velkého množství textů, doporučuji je raději umístit na samostatné webové stránky, které budete mít úplně oddělené od ostatních webů. A pokud si web budete chtít dávat do GSC (Google Search Console), tak si ho dejte na separátní účet, aby vám Google v případě nějaké penalizace nesestřelil i vaše ostatní webové stránky, kde AI nebudete využívat.

Praktické případy, jak využít ChatGPT

Návrh klíčových slov

K návrhu KW můžete využít různé SEO nastroje a navíc včetně hledanosti, ale ty jsou dost často placené. Díky AI dostanete návrhy během několika málo vteřin. Navíc, když vám nestačí prvních deset návrhů, můžete dát pokyn, ať vám jich navrhne x dalších. Tyto slova si pak můžete nechat seskupit do jednotlivých klastrů, podle témat. Pak už jen stačí vybrat, kterým tématem začnete plnit svůj web.

AI - návrhy klíčových slov

Roztřídění klíčových slov dle jejich záměru (informační, transakční, …)

Navržená klíčová slova můžete nechat také roztřídit dle významu vyhledávání. To vám pomůže vyhledat primárně transakční dotazy, kde je větší šance získat konverze. Více se dočtete v článku: Jak využít framework See – Thing – Do – Care pro růst podnikání.

ChatGPT - roztřídění klíčových slov

Tipy na nejčastější otázky

Jednoduchým dotazem získáte nejčastější otázky, na které se lidé v souvislosti s vaším tématem ptají. Na základě toho, můžete vytvořit stránku FAQ a odpovědět na tyto otázky.

chatGPT - návrhy nejčastějších otázek

Osnova článku

Když už znáte klíčová slova k tématu, o kterém se chystáte psát, můžete si nechat rovnou navrhnout i osnovu pro daný článek. Ušetříte tím spousty času. Prostě jen napíšete, aby vám AI navrhla detailní osnovu pro článek na dané klíčové slovo a za chvilku máte osnovu článku, kterou po rychlé úpravě můžete poslat svém u copywriterovi, nebo sami začít psát.

chatGPT - návrh osnovy článku

Meta popisky

Pokud publikujete články, možná vás otravuje neustále vymýšlet meta popisky. Zkuste to s AI. Budete mít popisky za chvilku. Totéž se dá využít i pro generování popisků na sociální sítě a další.

Využití pro linkbuilding

Nechte si vyhledat seznam webů, které se věnují stejnému tématu, a ty pak oslovit s žádosti o zpětný odkaz. Pro český internet však funkce zatím moc dobře nefunguje. Dost často ukazuje neexistující nebo nefunkční stránky. Avšak tím se dostáváme k dalšímu využití, a to je návrh domén pro váš vlastní web. Můžete AI požádat, aby vám navrhla k tématu, o kterém chcete mít web, vhodné domény.

chatGPT - vyhledání seznamu webů

Kontrola copywriterů

Pokud využíváte při tvorbě služeb copywriterů, tak vás určitě bude zajímat, jestli vám neodevzdávají nekvalitní práci v podobě článků generovaných AI. To může být do budoucna důležitým tématem. Existují služby, které se snaží více či méně úspěšně zjišťovat, zda je text skutečně psaný reálným člověkem, více informací naleznete v článku: 13 AI Content Detection Tools tested and AI Watermarks.

Další možnosti

Využití ChatGPT je velké množství a časem určitě přijdete sami na další. Neváhejte a využijte ChatGPT dokud je zadarmo. :)

Už i v České republice vytvářejí služby na OpenAI navázané. Třeba v rámci českého SEO nástroje Semor si můžete také nechat generovat texty. Na výběr máte možnost nechat si generovat dlouhý článek, mikročlánek nebo hromadné generování. Zde jde už o službu placenou, ale formou kreditů, takže za kolik si nabijete, za tolik generujete. Cena článku je pak ve vyšší několika haléřů, max. jednotek korun. Dokonce mají i doplněk do prohlížeče (Chrome a Opera), takže ani nemusíte chodit přímo do administrace.

SEO nástroj Semor

Kam dál

Tipů a rad, jak ChatGPT a AI obecně využít, bude určitě přibývat. V tuto chvíli vám mohu doporučit YouTube účet Dougha Cunningtona, který vydal už několik videí o AI.

Dále pak doporučuji článek od SEO konzultantky Aleyda Solis, ze kterého jsem vycházel.

A co si myslíte vy o nástupu a rozšiřování AI? Bude to konec online světa, jak jej dnes známe, nebo nás to naopak posune do další éry, jako nás v minulosti poslal vynález parního stroje do éry nebývalého rozmachu? Neváhejte a napište nám na Facebook nebo na e-mail: podpora.espoluprace@srovnejto.cz.

Autorkou článku je Jan Ptáček, affiliate manager ve společnosti Srovnejto.cz.

Zpět

Soutěž s Coolcredit.cz - vyhlášení vítězů

Soutěž s Coolcredit.cz.cz je u konce a zná své výherce. Podívejte se, kdo vyhrál finanční odměny! Připomínáme, že po celou dobu soutěže byla navýšená provize na 1 925 Kč, která se díky dosažení skvělých výsledků prodlužuje i nadále.

Více

Soutěž s Coolcredit.cz - průběžné výsledky

Přinášíme vám průběžné výsledky soutěže s Coolcredit.cz. Podívejte se, jak si stojíte oproti konkurenci!

Více