Informace k úpravě Zákona o spotřebitelském úvěru

Přidáno 25.10.2016

Vážení partneři, 

jistě jste zaregistrovali, že od 1.12.2016 vstoupí v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru. Ačkoliv se tento zákon může dotýkat i affiliate partnerů, kteří na svých stránkách propagují půjčky skrze affiliate sítě, neexistuje momentálně žádné oficiální vyjádření, jaký tento dopad bude.  

Z dosavadních analýz a z komunikace s ČNB je pravděpodobné, že affiliate sítě budou dle definice novely zákona uznány jako zprostředkovatelé. Elephant Orchestra s.r.o. (provozovatel eSpoluprace.cz) v návaznosti na tyto skutečnosti zažádá o licenci samostatného zprostředkovatele.

Z několika na sobě nezávislých právních zdrojů máme také následující informace:

a) Affiliate partneři, spolupracující s affiliate sítěmi a používající iframe formulář/redirect/banner:

  •  těchto affiliate partnerů se zákon týkat nebude a budou zastřešeni affiliate sítí 
  •  mohou spolupracovat s vícero affiliate sítěmi (není proto třeba žádat licenci zprostředkovatele) 
  •  veškerá prohlášení týkající se tohoto způsobu spolupráce budeme sledovat a při jakékoliv změně Vás budeme informovat

b) Affiliate partneři s vlastními formuláři (využívající API napojení). Doporučujeme podniknout následující kroky, ke splnění podmínky zprostředkovatele: 

  •  mít živnost na zprostředkování úvěrů (už by měl mít každý partner i před účinností nového zákona)
  •  po 1.12.2016 zahájit kroky k oprávnění k činnosti samostatného zprostředkovatele - správní poplatek za žádost činí 10.000 Kč, poplatek za následné prodloužení pak činí 5.000 Kč

DOPORUČENÍ: Možná jste poslední dobou, tak jako my, zaregistrovali alarmující zprávy ohledně statisícových částek za licence, nebo strašidelných analýz, které jsou na internetu k vidění. Pokud Vás budou jiné affiliate sítě mylně informovat o potřebě získat drahou licenci, nebo vázané zprostředkování (oprávnění k činnosti zprostředkovatele vázaného spotřebitelského úvěru pro daného zastoupeného – činí 2.000 Kč), tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám tyto věci vysvětlíme a poradíme co dělat, případně na naše náklady získáme pro Váš dotaz právní stanovisko. 

Dle našich informací z okruhu ČNB zcela jistě není smyslem tohoto zákona zlikvidovat affiliate marketing, nebo nasměrovat affiliate partnery ke spolupráci s jedním partnerem, což nedává v online marketingu smysl. Spíše byla tato problematika opomenuta a nyní i samotná ČNB řeší, jak to uchopit.  

Pokud zjistíme něco nového, budeme Vás samozřejmě informovat. 

 

FAQ - často kladené dotazy

1. Proč si myslíme, že to tak bude?

- Jsem affiliate partner, který používá iframe formuláře/banery/přesměrování

Protože pak by musel zákon dopadat i na reklamní portály typu Seznam, Google, atd. Tito však pouze pronajímají prostor na svém webu. A nepřepokládá se, že zákon bude postihovat či rozlišovat podobné subjekty. Proto pokud je affiliate partner pouze "pronajimatel" prostoru na svých stránkách, tak se nepředpokládá, že bude považován za zprostředkovatele. Respektive nemá smlouvu s posyktovatelem půjček a nejedná ani v jeho jménu, pouze komunikuje a má smlouvu s affiliate sítí. 

- Jsem affiliate partner, který využívá vlastní iframe formuláře/API napojení v affiliate síti

Protože EO, stejně jako partneři využívající API, dle příslušného zákona nespadá do definice nesprostředkovatele tzn. v tomto smyslu jste tedy zprostředkovatelé. Proto také provádíme opatření (žádáme licenci), abychom mohli pokračovat v činnosti, tzn. zprostředkování leadů/kontaktů pro naše partnery. Je možné, že se ve výsledku ukáže takový postup zbytečný, ale dle současného znění to tak nevypadá, byť nenaplňujeme skutkovou podstatu zprostředkovatele. A protože nevíme, jak tato situace bude rešena, doporučujeme stejný postup i affiliate partnerům, kteří mají své vlastní formuláře a napojení přes API. 

Připomínáme zároveň, že se nejedná o jasné oficiální stanovisko jelikož se nepředpokládá, že bude k dispozici do spuštění samotné účinnosti zákona. 

 

 

 

Zpět

Soutěž s Coolcredit.cz - vyhlášení vítězů

Soutěž s Coolcredit.cz.cz je u konce a zná své výherce. Podívejte se, kdo vyhrál finanční odměny! Připomínáme, že po celou dobu soutěže byla navýšená provize na 1 925 Kč, která se díky dosažení skvělých výsledků prodlužuje i nadále.

Více

Soutěž s Coolcredit.cz - průběžné výsledky

Přinášíme vám průběžné výsledky soutěže s Coolcredit.cz. Podívejte se, jak si stojíte oproti konkurenci!

Více